Knygos vaikams *1
Vienas geriausių ir reikalingiausių užsiėmimų, VISIEMS – knygos! Norėjau vaikams atrasti kažką ypatingo. Kas juos sudomintų ir jie pamiltų knygeles. Žinoma, jos dar tikrai ne skaitymui reikalingos, bet, tai, kam skirtos mažiesiems kuriamos knygelės, yra be galo naudinga. Visad eidama pro šalį užsuku į knygyną, {galbūt šįkart atrasiu kažką “skanaus” sau ir vaikams.} Iš tiesų dažnai nusiviliu, be galo daug sukomercintų reikalų (kur tas pats ‘veidas’ nuo šampūnų iki koldūnų). Labai daug knygelių, kuriose pripiešta tiek visko daug, kad net man paskausta akis žiūrėti, o ką bekalbėti apie supratimą kas ten nupiešta toje makalynėje 🙂 tokias knygutes vaikai tik praverčia bet nerodo jokio susidomėjimo turiniui. Noriu pasidalinti savo atradimais, iš nuotraukų ir aprašymų galėsite suprasti ar jums šis knygučių formatas patinka ir galbūt tai padės jums šį tą išsirinkti. Spauskit ant nuorodų ir ‘apžiūrėkit’ iš arčiau 😉 Mano vaikams knygutės labai patinka tik abiems skirtingai: Vėja mėgsta tyrinėti paveikslėlius ir po ‘N’ kartų klausia “kas čia” {savo kalba}, Uviukui patinka pats procesas – versti, liesti, čiupinėti.
Taigi suskirsčiau knygas štai taip: VAIKAMS (kurias jie patys varto, ‘skaito’, čiupinėja) ir TĖVAMS (tai pasakų, receptų vaikams ir vaikų užimtumougdymosupratimo, apie pastarąsias neišsiplėsiu, nes(!) kiekvienos šeimos asmeninis reikalas, kaip jie nori vaikus auklėti ir ką nori iš kiekvienos knygos pasiimti bei pritaikyti savo šeimoje, bet labai lauksiu jūsų rekomendacijų su atsakymu “kodėl” siūlote vieną ar kitą knygą).
VAIKAMS
“THAT’S NOT MY…..” nuostabi serija ‘usborne touchy-feely’ knygučių (liesti, pajausti skirtingus paviršius) {usborne.com (ten galima rasti įvairiausių pagal amžių suskirstytų knygučių).}
Kuo jos man patinka? labai aiškūs, paveikslėliai, kiekviename puslapyje gyvena ‘veikėjai’, kurie turi skirtingos tekstūros kūno dalį ar daiktą, taip pat kiekviename puslapyje, visose serijos knygelėse gyvena ‘pelytė’. Paveikslėliai labai aiškūs, suprantami, mano mažoji jau kaskart atvertus puslapį ieško TOS pelytės ir parodo kur ji 🙂 kieti kartotiniai lapai, labai kokybiškai pagaminta.
Smagus žaidimas – surasti akytę, nosytę, letenėlę, ausytes, jas paglostyti ir pan. vaikams labai patinka. Su jomis lavinama sensorika, pojūčiai. Turiu šias: That’s not my… puppy | unicorn | baby | robot | bunny. {written by Fiona Watt. Illustrated by Rachel Wells}
POP-UP knygutės, kur iškarpyti paveikslėliai iškyla atvertus puslapį.
Kad ir ganėtinai tvirtas popierius, tačiau vaikai aišku norėtų tuos gyvunėlius ‘nurauti’, tad šias dažniau naudoju kai reikia atkreipti vaikų dėmesį. Tarkim, kai blaškosi valgydami, pasidedu priešais, pavartau tą knygelę, supažindinu su gyvūnais ir jie sukoncentruoja dėmesį. Labai gražios ir vaikams begalo įdomios. Turiu David Pelham knygeles: FAUNA, ANIMAL GALLERY, ZOO.
Mano favoritai – JEAN JULLIEN knygos.
Išskirtinai paprastas, nuostabių iliustracijų formatas, skatina vaikus pamatyti tam tikrus dalykus kiek kitaip. Išradingai. Kol kas turiu šias dvi: THIS IS NOT A BOOK ir BEFORE & AFTER. Patikėkit vaikams labai patinka:) nupiešta pianino ar kompiuterio klaviatūra, kitą lapą atvertus jau atsirandi šaldytuve, arba pamatai tam tikrus gyvenimiškus dalykus labai paprastai, kūrybingai ‘prieš ir po’… storas kartonas, labai kokybiškos ir visada sudominančios vaikus, todėl su jomis keliaujame visur. Manau, būtų puiki dovana kiekvienam mažyliui.
Dar viena interaktyvi pop-up knygutė: THE POP-UP DEAR ZOO. Knygelėje slepiasi gyvūnai, kuriuos pamatyti gali atvėrus ‘dureles, vartus, dangtelius’. Mes ją vartydami žaidžiame žaidimą ‘kas ten slapiasi’ ir atvertus vaikai pradeda labai smagiai reguoti 🙂 patys varto ir ieško, kas ten slepiasi 😉
Helen Oxenbury knygelė ‘I CAN‘ – kartoniniais storais lapais, visiškai paprastais piešinėliais, kuriuose pavaizduotas kūdikis atliekantis paprastus kasdienius veiksmus. Žinoma iš piešinėlio ne viską vaikas supras, tad šią knygutę naudoju taip: atverčiu, parodau, įvardiju ką vaikas atlieka ir pati parodau (tarkim trepsiu, šokinėju, ropoju) ir vaikai pradeda atkartoti tai ką rodau. Viską susieju su kiekvienu paveikslėliu 😉
Keletas lietuviškai verstų knygelių: LOKIUKAS BENAS IŠALKO (interaktyvi knygutė, vaikams patinka stumdyti viduje esančius kartoninius lapelius su papsislėpusiais ‘veikėjais’), SKAIČIAI, SPALVOS, FORMOS / 100 pirmų žodžių/gyvūnų (labai patinka vaikams vartyti ir klausti ‘kas cia’, daugybė daiktų, gyvūnų. Kaskart stengiuosi parodyti ir ‘gyvą’ daiktą namuose, jei tik toks yra šalia), bei knygelė KOSMOSAS (manau, kad skirta vyresniems, nes labai daug smulkių piešinukų, o ir interaktyviai atsilenkiantys lapeliai ploni, tad tokiems mažiems vaikams greit nuplėšiami, bet vyresniems turėtų būti labai įdomi)
Labai faina interaktyvi knygelė BUČKIS prieš MIEGĄ. Joje ‘gyvena’ popieriniai veikėjai, turi savo lovas, bei tam tikrus daiktus, kurie įeina į jų ritualus einant miegoti. Šios knygelės skaitymas galėtų būti lyg intro prieš migdymosi seansą 😉 Veikėjus reikia paguldyti į lovytes ir ir atsisveikinant pabučiuoti.
Knygelės/žurnalai su lipdukais. Mes dar tam per maži, bet netrukus bus labai smagu su jomis žaisti ir jas ‘skaityti’. Lipdukus sulipinti tam tikrose vietose, taip išmokstant kur kas randasi ir pan.
JUNGLE SOUNDS. wow, kokia kokybiška ir graži knygelė. Neįtikėtini garsai vos prilietus tam tikras vietas: papūgos čiulbėjimas, lietaus garsai, dramblių maudynės ir pan. Net aš klausausi išsižiojus ;)) vaikams labai įdomu, o ją vartant kaskart galima sukurti vis naują istoriją apie džiunglių gyvenimą.
TĖVAMS
Pasakos. Dažnai skaitau jiems tiesiog savo skaitomas knygas, bet mėgstu ir trumpas istorijas, kurias smagiau skaityti vaikams šiek tiek pakeistu maloniu balseliu ar personažams pritaikius balso toną ;)) Labai gražios Anderseno pasakos, tačiau ten daug sudėtingų žodžių, arba tiesiog pakliuvau ant tokio vertimo. Tad šią knygą paliksiu vėlesniam laikui, galės vaikai klausinėti „O kas čia per žodis’?? 😉 Yra įvairiausių pasakų knygelių, kuriose yra trumpos lengvos istorijos arba eilėraščiai, kuriuos aš paverčiu lopšinėmis ir dainomis. Bet labiausiai man patinka „VAKARO ISTORIJOS MERGAITĖMS MAIŠTININKĖMS“. Nes tai yra trumpos istorijos apie realiai gyvenusias ar dabar gyvenančias moteris, kurios didelio noro vedamos, pasiekė labai daug ir viskas pateikta lengvu pasakos formatu. Naudinga tiek man, tiek vaikam ir tikrai puikiai lengvai skaitosi 😉
Receptų knygos. Manau jos skirtos labiau tam, kad galėtume tiesiog pasigaudyti idėjų, pasiimti kažką patinkančio ir prisitaikyti sau.
KŪDIKIŲ RECEPTŲ KNYGA (Giedra Sadauskienė). Joje ne tik receptai, bet ir rekomendacijos, praktiniai patarimai, apie mitybą, apie gaminimą, apie tai, kas pradėjus primaitinimą svarbiausia ir pan. Joje receptai tinkantys nuo 6 iki 36 mėn. Tikrai ne viską dariau kaip parašyta, mamos intuicija yra mamos intuicija (na tarkim ne būtinai pradėjau nuo siūlomų daržovių, arba nesilaikiau taisyklės, kad viena ta pati daržovė turi būti ragaujama kelias dienas, kad suprastume ar vaikučiui tinka), bet ji tikrai labai gera;)
TĖČIO RECEPTAI (Vygantas Tutlys). Labai paprasti receptukai, su detaliom ‘instrukcijom’ ir paveikslėliais. Man labai ši patinka 😉 tinka jau mokantiems kramtyti ;)) idėjų yra tikrai gerų ir paprastų, jokių imantrybių, kas yra tiesiog nuostabu 😉
THE EASY FAMILY COOKBOOK (Ella’s kitchen). Tikriausiai jūsų vaikai yra ragavę Ella’s Kitchen tyrelių, o štai čia visa serija knygų (yra ne viena). Graži, informatyvi receptų knygelė. Man asmeniškai labai patinka tokie ženkliukai kaip, kad ‘kiek laiko gaminti, kiek laiko verda/kepa ir kiek žmonių gali pavalgyti’ 😉 Receptai visai šeimai, su aprašymais ir nuotraukomis.
the Help yourself cookbook for kids. 60 Easy Plant-Based Recipes Kids Can Make to Stay Healthy and Save the Earth. na pavadinimas viską ir pasako 😉 smagi, gal kiek haotiškai išdėstyta, bet gera knyga. Puikios, sveikos idėjos, taip pat jau kramtantiems 😉
Vaikų užimtumo knygos. Tiesiog pabandžiau keletą nusipirkti tam, kad išsekus mintims būtų galima pasisemti smagių idėjų, kuo užimti vaikus. Nuo pusantrų metų iki 3 metų (ir šiek tiek daugiau). Veiklos lavinančios, smagios, suskirtytos pagal amžių ir ar jos skirtos namuose, lauke ar tai rankdarbių, ar muzikos, ar gimtadienių veiklos. Yra nurodyta ko prireiks ir aprašyta kaip viską daryti. Turiu šias: The toddler’s busy book ir The Everything Toddler’s activity book. Dar praktiškai neišbandžiau, bet jau matau, jog vaikai prie to ‘auga’ ir greit mėginsim 😉
Vaikų elgesio supratimo knygos. Jų yra daug įvairiausių. Iš kiekvienos yra ko pasimokyti, bet ne viskam ir norisi pritarti. Tad šių knygų, atleiskit, bet nekomentuosiu, žinau kokia tai yra ‘slidi’ tema, o kiekvienas mes su savo nuomone ir savo supratimu apie vaikų auklėjimą, galiu tik pasidalinti kokias turiu savo bibliotekėlėje (apart tų ‘mokančių’ suprasti kūdikių ženklus, sveikatą, mitybą, vystymą, maudymą.. na kur būna nuo nėštumo iki pirmųjų metų. žinoma jas verta paskaityti, bet labiau rekomenduočiau praktikos užsiėmimus tam skirtose mokyklėlėse. Pati ėjau į Mano šeimos akademija):
VAIKAI KILĘ IŠ DANGAUS, KAIP UŽAUGINTI ŽMOGŲ, (NE)TOBULOS MAMOS UŽRAŠAI, KARALIUS SU SAUSKELNĖM, MAMYSTĖ, AUKLĖJIMAS BE DRAMŲ, PENKIOS VAIKŲ MEILĖS KALBOS, ir man labai patiko VISKĄ IŠBANDŽIAU.
Dažniausiai knygas perku iš BookDepository.com NEMOKAMAS pristatymas. Lietuviškas mėgstu susirasti knygynuose juose vaikštinėdama arba užsisakau iš knygos.lt
Knygos yra gėris, imkit ir skaitykit 😉